skip navigation

Men's Over-50 State Cup

MEN'S OVER-50

OFFICIAL SCHEDULE 2019-2020

(“ON OR BEFORE” APPLIES, AND IS ENCOURAGED):

Semifinals:  SUNDAY, May 10 @ 9:00 AM or 10:00 AM at higher seeded team

CUP FINAL:  SATURDAY, June 6 (later afternoon/early evening)

Semifinals

Date Time Venue Home Score Away
May 10, 2020 TBD Greenwich Gunners Polonia Falcon Stars
May 10, 2020 TBD Cheshire Azzurri Vasco da Gama

Final

Date Time Venue Home Score Away
June 6, 2020 TBD

Scheduling details and information

FORMAT:

Geography and travel were taken into account when forming groups.

Teams are seeded, denoted by (1), (2), or (3), based upon league standings and past Cup performance.

The required "cross-over" match features like seeds from each group.

Due to the unusual format, there are some unavoidable inequities in the schedule.  

 

Note:

Except where noted (league name in parentheses), all teams are from the Shoreline Adult Soccer League (SASL), or the SNEASL. 

All fields are grass unless otherwise noted. Turf fields will be indicated by (t) after the field name.

"MS" means Middle School in the town indicated.  "HS" means High School in the town indicated.

Home teams listed first.  All kick-off times are 10:00 AM unless otherwise indicated and approved by Cup Committee.

Teams' field directions are found on the main STATE CUPS tab.

Please e-mail your scores within 24 hours to the entire Cup Committee, using the subject line "CSSA Score Report".

The top two teams in each group will compete in the semifinals; teams from the same group will not play each other. 

Group A - Schedule

Date Time Venue Match (type) Home Score Away
11/3/2019 10:00am Veterans Memorial Park Group, 2 v 3 seeds Vasco da Gama 3-2 Greenwich Pumas
11/3/2019 10:00am Stanley Quarter Park (left) Cross-over, 1-seeds Polonia Falcon Stars 0-1 Greenwich Gunners
11/10/2019 9:00 AM Greenwich HS #3 (t) Group, 1 v 2 Greenwich Gunners 0-0 Vasco da Gama
11/10/2019 11:00 AM Cos Cob (t) Cross-over, 3s Greenwich Pumas 4-2 Guilford Black Eagles
11/17/2019 9:00 AM Cos Cob (t) Group, 3 v 1 Greenwich Pumas 0-5 Greenwich Gunners
11/17/2019 10:00am Quinnipiac Park Cross-over, 2 seeds Cheshire Azzurri 2-2 Vasco da Gama

Group A - Table

P W D L F A GD Pts
Greenwich Gunners 3 2 1 0 6 0 6 7
Vasco da Gama 3 1 2 0 5 4 1 5
Greenwich Pumas 3 1 0 2 6 10 -4 3

Group B - Schedule

Date Time Venue Match (type) Home Score Away
11/3/2019 9:00am Guilford HS (t) Group, 2 v 3 seeds Guilford Black Eagles 1-3 Cheshire Azzurri
11/3/2019 10:00am Stanley Quarter Park (left) Cross-over, 1-seeds Polonia Falcon Stars 0-1 Greenwich Gunners
11/10/2019 10:00am Quinnipiac Park Group, 1 v 2 Cheshire Azzurri 0-0 Polonia Falcon Stars
11/10/2019 11:00 AM Cos Cob (t) Cross-over, 3s Greenwich Pumas 4-2 Guilford Black Eagles
11/17/2019 10:00am Guilford HS (t) Group, 3 v 1 Guilford Black Eagles 1-1 Polonia Falcon Stars
11/17/2019 10:00am Quinnipiac Park Cross-over, 2s Cheshire Azzurri 2-2 Vasco da Gama

Group B - Table

P W D L F A GD Pts
Cheshire Azzurri 3 1 2 0 5 3 2 5
Polonia Falcon Stars 3 0 2 1 1 2 -1 2
Guilford Black Eagles 3 0 1 2 4 8 -4 1