skip navigation

Men's Over-40 State Cup

MEN'S OVER-40

OFFICIAL SCHEDULE 2019-2020

(“ON OR BEFORE” APPLIES, AND IS ENCOURAGED):

Quarterfinals: TBD @ 10:00 AM at higher seeded team

Semifinals:  SUNDAY, May 10 @ 9:00 AM or 10:00 AM at higher seeded team

CUP FINAL:  SATURDAY, June 6 (later afternoon/early evening)

Scheduling details and information

Except where noted (league name in parentheses), all teams are from the Shoreline Adult Soccer League (SASL), or the SNEASL. 

All fields are grass unless otherwise noted. Turf fields will be indicated by (t) after the field name.

"MS" means Middle School in the town indicated.  "HS" means High School in the town indicated.

Home teams listed first.  All kick-off times are 10:00 AM unless otherwise indicated and approved by Cup Committee.

Teams' field directions are found on the main STATE CUPS tab.

Please e-mail your scores within 24 hours to the entire Cup Committee, using the subject line "CSSA Score Report".

Quarterfinals

Date Time Venue Home Score Away
TBD TBD Cavaliers FC (SNEASL) Waterbury Albanians
TBD TBD Irish American Home Glastonbury Celtic FC (SNEASL) Norwalk Mariners
TBD TBD Ludlowe HS (t) Fairfield GAC Greenwich Gunners
TBD TBD Veterans Memorial Park #2 Vasco da Gama Burlington City FC

Semifinals

Date Time Venue Home Score Away
May 10, 2020 TBD
May 10, 2020 TBD

Final

Date Time Venue Home Score Away
June 6, 2020 TBD

GROUP PHASE

1. The top two teams from each of the four groups will qualify for the Quarterfinals.
2. Teams from the same group will not play each other in the Quarterfinals.

Group A - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
November 3, 2019 10:00am LP Wilson Cavaliers FC 7-0* Pan-Zones
November 10, 2019 10:00am Nathan Hale MS (t) Norwalk Mariners 1-1 Cavaliers FC
November 10, 2019 10:00am Chesley Park Pan-Zones 0-2 Greenwich Arsenal
November 17, 2019 11:00 AM Cos Cob (t) Greenwich Arsenal 1-1 Cavaliers FC
November 17, 2019 10:00am Chesley Park Pan-Zones 0-3 (forfeit) Norwalk Mariners
November 24, 2019 10:00am Cos Cob (t) Greenwich Arsenal 2-2 Norwalk Mariners

Group A - Table

Pl W D L F A GD Pts
Cavaliers FC 3 1 2 0 9 2 5* 5
Norwalk Mariners 3 1 2 0 6 3 3 5
Greenwich Arsenal 3 1 2 0 5 3 2 5
Pan-Zones 3 0 0 3 0 12 -12 0
*GD (capped at 5 per match)

Group B - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
November 3, 2019 10:00am Central MS Greenwich Gunners 1-1 Glastonbury Celtic
November 3, 2019 10:00am Kristine Lilly Field Wilton Wolves 1-1 Danbury United
November 10, 2019 10:00am Irish American Home Glastonbury Celtic 3-0 Wilton Wolves
November 10, 2019 11:00 AM Portuguese Cultural Center Danbury United 2-1 Greenwich Gunners
November 17, 2019 10:00am Portuguese Cultural Center Danbury United 2-4 Glastonbury Celtic
November 17, 2019 10:00am Kristine Lilly Field Wilton Wolves 0-6 Greenwich Gunners

Group B - Table

Pl W D L F A GD Pts
Glastonbury Celtic 3 2 1 0 8 3 5 7
Greenwich Gunners 3 1 1 1 8 3 4* 4
Danbury United 3 1 1 1 5 6 -1 4
Wilton Wolves 3 0 1 2 1 10 -8* 1

Group C - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
November 3, 2019 10:00am Ludlowe HS (t) Fairfield GAC 3-0 Burlington City FC
November 3, 2019 11:00 AM Greenwich HS #3 (t) Greenwich Pumas 1-0 Polonez SC
November 10, 2019 9:00am Cromwell MS #2 Polonez SC 1-1 Fairfield GAC
November 10, 2019 9:00 AM Nassahegan Rec Complex Burlington City FC 3-1 Greenwich Pumas
November 17, 2019 9:00 AM Greenwich HS #3 (t) Greenwich Pumas 0-4 Fairfield GAC
November 17, 2019 10:00am Nassahegan Rec Complex Burlington City FC 2-2 Polonez SC

Group C - Table

Pl W D L F A GD Pts
Fairfield GAC 3 2 1 0 8 1 7 7
Burlington City FC 3 1 1 1 5 6 -1 4
Greenwich Pumas 3 1 0 2 2 7 -5 3
Polonez SC 3 0 2 1 3 4 -1 2

Group D - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
November 3, 2019 8:00am Brookfield HS Waterbury Albanians 1-0 Henry C. Reid
November 3, 2019 10:00am Carmen Arace MS Bloomfield United 0-4 Vasco da Gama
November 10, 2019 8:00am Veterans Memorial Park Vasco da Gama 1-0 Waterbury Albanians
November 10, 2019 9:00am Ludlowe HS (t) Henry C. Reid 2-1 Bloomfield United
November 17, 2019 9:00 AM Carmen Arace MS Bloomfield United 0-3 (forfeit) Waterbury Albanians
November 17, 2019 9:00am Ludlowe HS (t) Henry C. Reid 1-1 Vasco da Gama

Group D - Table

Pl W D L F A GD Pts
Vasco da Gama 3 2 1 0 6 1 5 7
Waterbury Albanians 3 2 0 1 4* 1 3 6
Henry C. Reid FC 3 1 1 1 3 3 0 4
Bloomfield United 3 0 0 3 1 9 -8* 0

STATE CUP GROUP STANDINGS TIE-BREAKER RULES

For all competitions, tie breakers are as follows, in order of precedence:

  1.  Goal difference ("GD") (Max 5 per game)
  2.  Team with most goals scored (Goals For)
  3.  Team with least goals conceded (Goals Against)
  4.  Winner of head-to-head games
  5.  Coin toss or drawing of lots