skip navigation

Men's Over-40 State Cup

MEN'S OVER-40

Scheduling details and information

Note:

Except where noted (league name in parentheses), all teams are from the Shoreline Adult Soccer League (SASL), or the SNEASL. 

All fields are grass unless otherwise noted. Turf fields will be indicated by (t) after the field name.

"MS" means Middle School in the town indicated.  "HS" means High School in the town indicated.

Home teams listed first.  All kick-off times are 10:00 AM unless otherwise indicated and approved by Cup Committee.

SASL teams' field directions are found here:  http://saslsoccer.com/downloads/MASTER_DIRECTORY_FIELD_DIRECTIONS.pdf

SNEASL and FVASC teams' field directions are found here:  http://www.sneasl.com/page/show/2019835-field-directions

Please e-mail your scores within 24 hours to the entire Cup Committee, using the subject line "CSSA Score Report".

OFFICIAL SCHEDULE 2017-2018

(“ON OR BEFORE” APPLIES, AND IS ENCOURAGED):

Group phase make-up dates: Sunday, November 26 & December 3 (@ 10:00 AM).

Quarterfinals: SUNDAY, April 8 @ 10:00 AM

Semi-Finals:  SUNDAY, May 13 (Mother's Day) 9:00 AM KO is approved; otherwise games will be scheduled for 10:00 AM

CUP FINALS:  SATURDAY, JUNE 9th, venue TBD (late afternoon and early evening kick-offs)

GROUP PHASE

1. The top team from each of the six groups plus the two best second-place teams qualify for the Quarterfinals.
2. Teams from the same group will not play each other in the Quarterfinals.

Group A - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 9 AM Murray Park Upper Waterbury Albanians 8-1 Henry C. Reid
11/5/2017 10 AM Calvin Leete School Guilford Bell Curve 0-1 Windsor Rovers
11/12/2017 10 AM LP Wilson C.C. Windsor Rovers 3-2 Waterbury Albanians
11/12/2017 Noon Ludlowe HS (t), Fairfield Henry C. Reid 3-2 Guilford Bell Curve
11/19/2017 10 AM Cox Elementary School, NORTH field Guilford Bell Curve 0-9 Waterbury Albanians
11/19/2017 10 AM Ludlowe HS (t), Fairfield Henry C. Reid 0-1 Windsor Rovers

Group A - Table

Pl W D L F A GD Pts
Windsor Rovers 3 3 0 0 5 2 3 9
Waterbury Albanians 3 2 0 1 19 4 15 6
Henry C. Reid 3 1 0 2 4 11 -7 3
Guilford Bell Curve 3 0 0 3 2 13 -11 0

Group B - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 11:00am Portuguese Cultural Center Danbury United 5-2 Southeast Rovers
11/5/2017 10:00 AM Curtiss Park, field C Simsbury 0-3 Berlin
11/12/2017 10:00am Percival Field Berlin 1-1 Danbury United
11/12/2017 10:00 AM New London HS (t) Southeast Rovers 5-1 Simsbury
11/19/2017 10:00 AM Curtiss Park, field C Simsbury 2-9 Danbury United
11/19/2017 10:00 AM New London HS (t) Southeast Rovers 0-1 Berlin

Group B - Table

Pl W D L F A GD Pts
Danbury United 3 2 1 0 15 5 10 7
Berlin 3 2 1 0 5 1 4 7
Southeast Rovers 3 1 0 2 7 7 0 3
Simsbury 3 0 0 3 3 17 -14 0

Group C - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 8:00 AM Nathan Hale MS (t) Norwalk Mariners 7-1 Wilton Wolves
11/5/2017 10:00 AM Veterans Memorial Field Windsor Locks 0-12 Glastonbury Celtic
11/12/2017 9:00 AM Irish-American Home Glastonbury Celtic 3-0 Norwalk Mariners
11/19/2017 10:00 AM Veterans Memorial Field Windsor Locks 2-12 Norwalk Mariners
11/19/2017 10:00 AM Wilton MS Wilton Wolves 1-9 Glastonbury Celtic
11/26/2017 10:00 AM Wilton MS Wilton Wolves Windsor Locks

Group C - Table

Pl W D L F A GD Pts
Glastonbury Celtic 3 3 0 0 24 1 23 9
Norwalk Mariners 3 2 0 1 19 6 13 6
Wilton Wolves 2 0 0 2 2 16 -14 0
Windsor Locks 2 0 0 2 2 24 -22 0

Group D - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 10:00am Ludlowe HS (t) Fairfield GAC 8-0 Burlington City FC
11/5/2017 10:00am Nathan Hale MS (t) Norwalk Sport Columbia 0-1 Greenwich Gunners
11/12/2017 10:00am Greenwich HS (t) #3 Greenwich Gunners 0-1 Fairfield GAC
11/12/2017 10:00am Nassahegan Red Complex Burlington City FC 2-1 Norwalk Sport Columbia
11/19/2017 10:00am Nathan Hale MS (t) Norwalk Sport Columbia 2-5 Fairfield GAC
11/19/2017 10:00am Nassahegan Rec Complex Burlington City FC 1-3 Greenwich Gunners

Group D - Table

Pl W D L F A GD Pts
Fairfield GAC 3 3 0 0 14 2 12 9
Greenwich Gunners 3 2 0 1 4 2 2 6
Burlington City FC 3 1 0 2 3 12 -9 3
Norwalk Sport Columbia 3 0 0 3 3 8 -5 0

Group E - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 9:00am Cronin Field #1, Hartford Negus FC 1-0 Andover Swarm
11/5/2017 10:00am Cos Cob (t) Greenwich Arsenal 1-1 Cheshire Azzurri
11/12/2017 11:00am Quinnipiac Rec Area Cheshire Azzurri 5-2 Negus FC
11/12/2017 10:00am Buckingham Park, Glastonbury Andover Swarm 0-3 Greenwich Arsenal
11/19/2017 11:00am Greenwich HS (t) #3 Greenwich Arsenal 8-1 Negus FC
11/19/2017 10:00am Buckingham Park, Glastonbury Andover Swarm 1-2 Cheshire Azzurri

Group E - Table

Pl W D L F A GD Pts
Greenwich Arsenal 3 2 1 0 12 2 10 7
Cheshire Azzurri 3 2 1 0 8 4 4 7
Negus FC 3 1 0 2 4 13 -9 3
Andover Swarm 3 0 0 3 1 6 -5 0

Group F - Schedule

Date Time Venue Home Score Away
11/5/2017 11:00am Cronin Field #1 Hartford Cavaliers 7-1 New Haven Americans
11/5/2017 10:00am Carmen Arace MS Bloomfield United 4-3 Vasco de Gama
11/12/2017 10:00am Veterans Park (upper field), Bridgeport (t) Vasco de Gama 3-3 Hartford Cavaliers
11/12/2017 10:00 AM Sacred Heart Univ. (t), Fairfield New Haven Americans 4-6 Bloomfield United
11/19/2017 10:00am Carmen Arace MS Bloomfield United 1-3 Hartford Cavaliers
11/19/2017 10:00 AM Veterans Park (upper field), Bridgeport (t) New Haven Americans 1-6 Vasco de Gama

Group F - Table

Pl W D L F A GD Pts
Hartford Cavaliers 3 2 1 0 13 5 8 7
Bloomfield United 3 2 0 1 11 10 1 6
Vasco de Gama 3 1 1 1 12 8 4 4
New Haven Americans 3 0 0 3 6 19 -13 0

Quarterfinals

Date Time Venue Home Score Away
4/8/2018 10:00 am
4/8/2018 10:00 am
4/8/2018 10:00 am
4/8/2018 10:00 AM

Semifinals (9:00 or 10:00 AM KO)

Date Time Venue Home Score Away
5/13/2018
5/13/2018

Finals

Date Time Venue Home Score Away
6/9/2017 TBD TBD